JJ Giltinan Champions

Year Boat Helm Middle Bow Country
1938 Taree Bert Swinbourne Australia
1939 Manu Geo. Chamberlain New Zealand
1948 Crows Nest Bill Hayward Australia
1949 Marjorie Too Tony Russell Australia
1950 Komutu Jack Logan New Zealand
1951 Myra Too Bill Barnett Australia
1952 Intrigue Peter Mander New Zealand
1954 Intrigue Peter Mander New Zealand
1956 Jenny VI Norm Wright Australia
1958 Jantzen Girl Len Heffernan Australia
1960 Surprise Bern Skinner New Zealand
1961 Venom Ben Lexcen Australia
1963 Schemer Ken Beashel Australia
1964 Toogara Cliff Monkhouse Australia
1965 Travelodge Bob Holmes Australia
1966 Travelodge Bob Holmes Australia
1967 Associated Motor Club Don Barnett Australia
1968 Daily Telegraph Ken Beashel Australia
1969 Travelodge Bob Holmes Australia
1970 Thomas Cameron Hugh Treharne Australia
1971 Travelodge Bob Holmes Australia
1972 Smirnoff Don Lidgard New Zealand
1973 Travelodge Bob Holmes Australia
1974 Travelodge New Zealand Terry Mc Dell New Zealand
1975 KB Dave Porter Australia
1976 Miles Furniture Stephen Kulmar Australia
1977 Color 7 Iain Murray Australia
1978 Color 7 Iain Murray Australia
1979 Color 7 Iain Murray Australia
1980 Color 7 Iain Murray Australia
1981 Color 7 Iain Murray Australia
1982 Color 7 Iain Murray Australia
1983 Tia Maria Peter Sorensen Australia
1984 Tia Maria Peter Sorensen Australia
1985 Bradmill Robert Brown Australia
1986 Entrad Robert Brown Australia
1987 Chesty Bond Trevor Barnabas Australia
1988 **Chesty Bond
**Southern Cross
Trevor Barnabas
Robert Brown
Australia
1989 Prudential Michael Walsh Australia
1990 Bank of New Zealand Scott Ramsden Australia
1991 AAMI Julian Bethwaite Australia
1992 AAMI Julian Bethwaite Australia
1993 Winfield Racing Michael Spies Australia
1994 Nokia Neil Cashman Australia
1995 Winfield Racing Michael Spies Australia
1996 AEI-Pace Express Stephen Quigley Australia
1997 Omega Smeg-2UE Trevor Barnabas Australia
1997 Smeg Trevor Barnabas Australia
1998 Omega Smeg-2UE Trevor Barnabas Australia
1999 Rockport Tim Robinson United Kingdom
2000 AMP Centrepoint John Winning Australia
2001 Rag & Famish Hotel John Harris Australia
2002 GE-US Challenge Howie Hamlin USA
2003 GE-US Challenge Howie Hamlin USA
2004 RMW Marine Rob Greenhalgh United Kingdom
2005 Club Marine Euan Mc Nicol Australia
2006 Casio Seapathfinder Michael Coxon Australia
2007 Fiat Michael Coxon Australia
2008 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Australia
2009 Southern Cross Constructions Euan Mc Nicol Australia
2010 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Australia
2011 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Australia
2012 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Australia
2013 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Australia
2014 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Scott Babbage Sam Newton Australia
2015 Gotta Love It 7 Seve Jarvin Scott Babbage Sam Newton Australia
2016 Smeg Lee Knapton Ricky Bridge Mike McKensey Australia